Plnohodnotný sexuálny život nemusí byť iba výsadou mladých ľudí. Nikde nie je dané, že sa sexuálnym hrám nemôžu venovať aj päťdesiatroční alebo šesťdesiatroční ľudia. Každý chce prežiť plnohodnotný život ak nemu patrí aj sexualita. Ľudia sa nemusia riadiť kultom mladosti, vyznávať ideály krásy, aby si mohli do sýtosti užiť milostných radovánok. Na prežívanie svojej sexuality má nárok každý, aj ľudia v zrelom a pokročilom veku.

Komunikujte
Nebojte sa svojmu partnerovi zveriť, čo vás vzrušuje a aké sexuálne praktiky by sa vám páčili. Nie je snáď nič smutnejšie, než keď si ľudia, ktorí zdieľajú desiatky rokov spoločnú spálňu, nič zo svojich sexuálnych predstáv neprezradia. Výsledok môže vyzerať napríklad takto: zatiaľ čo manželka by v skutočnosti preferovala ostrejší sex, jej manžel jej celé roky šepká do ucha sladkej nežnosti, pretože je presvedčený, že to tak chce. Ona však tajne sníva o mužovi, ktorý sa jej bez slova zmocní, bude živočíšny, v posteli sa nepýta, ale oznamuje. Možno by si to tak priali obaja, lenže si to nikdy nepovedali.

Efekt takéhoto konania je jasný: nuda a sexuálny stereotyp bez vášne, pretože každý z partnerov mieri v posteli do iného terča. Intímna komunikácia je preto veľmi dôležitá, jej sila pramení aj z istej exkluzivity a otvorenosti, ktorá praje kvalitnému sexu oveľa viac ako zbytočná hanba alebo obava sa partnera opýtať, čo sa mu počas milostných hier naozaj páči.
K dobrému sexu samozrejme patrí aj nadsadenie, zmysel pre humor, vzájomná provokácia a provokovanie. To všetko dokáže prehlbovať intímny zväzok. Nie nadarmo sa potom hovorí, že sex je do značnej miery indikátorom spokojnosti oboch partnerov vo vzťahu. Inými slovami, keď to klape v posteli, klape počas varenia, umývania riadu, vešania záclon a ďalších povinností, ktoré nepatria ani u jedného z nich k TOP 10 vykonávaných domácich prác.

Dostatok času
Mnoho päťdesiatnikov, ale aj starších ľudí hovorí, že si svoju sexualitu začínajú užívať až v tomto veku. Deti už nepotrebujú takú starostlivosť, pretože už aj tak vyleteli z hniezda, partneri na seba majú viac času, môžu spolu cestovať a objavovať veci, na ktoré predtým nemali čas. Aj toto praje rozvoju ich sexuality a kvalitného milostného života.
V zrelom veku síce prichádza vzrušenie pomalšie, ale to neznamená, že je menej intenzívne. Sex nie je nutné ani nijak zvlášť plánovať alebo ho „lámať cez koleno“. Je tiež zbytočné v partnerovi vyvolávať nútené očakávania, že po romantickej večeri musia nutne nasledovať nejaké milostné radovánky. Ani ľudia v staršom veku by sa nemali ochudobňovať o spontánnosť a prekvapenie, ktoré narúšajú ich milostný stereotyp a prospievajú vzájomnej láske. Dobrý sex príde presne v ten okamih, keď prísť má. Stačí tomu len dopomôcť.
Znovu objavte kúzlo bozkávania

Partneri, ktorí vedľa seba žijú dlho alebo sú vo fáze, keď už vyprchala romantická pobláznenosť, majú tendenciu sa prestať bozkávať. Zbytočne sa tak ochudobňujú o jeden z najväčších erotických stimulov.

Správna stimulácia a vyhovujúca pozícia

Nie je potrebné sa štylizovať do namáhavých pozícií a techník. Využite periny a vankúše tak, aby bolo milovanie pohodlné.

Šport

Ak chcete byť sexuálne aktívny, musíte byť v dobrej fyzickej kondícii. Je dobré si udržiavať fyzičku prechádzkou, plávaním alebo akýmkoľvek cvičením. Cvičenie nabíja energiou, budete sa lepšie cítiť aj lepšie vyzerať.