Ľudskú sexualitu je samozrejme možné prežívať bez toho, aby došlo k priamemu sexuálnemu styku, napríklad preto, že partnera trápi nedostatočná erekcia, alebo z iného dôvodu. Ponúka sa napríklad orálny sex alebo manuálne dráždenie. S takými praktikami však mnoho mužov dlho nevystačí. Pevná a bezchybne fungujúca erekcia je dôležitá pre ich zdravé sexuálne sebavedomie aj prirodzenú mužskú sebaistotu.

V okamihu, keď erekcia nie je dostatočne kvalitná, mnoho mužov stráca pevnú pôdu pod nohami. To sa začne odrážať na ich zníženej duševnej pohode, ktorá sa následne prejaví aj v bežnom partnerskom spolužití. Muži, ktorí si nie sú istí sami sebou a dokonca sa u nich objavuje slabá alebo vôbec žiadna erekcia, majú tendencie sa do seba uzatvárať, pripadajú si bez sex-appealu a môžu sa u nich prejavovať návaly podráždenosti, zmeny nálad alebo nechuť komunikovať s partnerkou. Obaja partneri sa tak dostávajú do začarovaného kruhu. Namiesto skutočného problému, riešia problém zástupný a ešte si to navyše nepovedia.

Nedostatočná erekcia preto môže mať v istom zmysle vplyv aj na sebavedomie ženy. Pokiaľ vidí, že partnerova erekcia nie je taká silná, ako by si priala, môže si tento fakt vyložiť po svojom. Na rad prídu rôzne fantázie, keď žena začína pochybovať o svojej sexuálnej atraktivite. Myslí si, že mužova slabá erekcia je spôsobená tým, že už pre neho nie je ako žena príťažlivá. Bojí sa, že nekvalitná erekcia a nedostatok záujmu o sex súvisia s neverou muža. Toto všetko môže viesť až k odcudzeniu páru.