V tejto sekcii si prečítate zaujímavé materiály vzťahujúce sa všeobecne k oblasti sexuálneho zdravia. Môžu prispieť k zamysleniu, prípadne vám ponúknuť inšpiráciu.

Pravidelný sex prináša výhody

Nie nadarmo sa hovorí, že „posteľ zbližuje“. Platí to v každom veku. Aj keď je prirodzené, že chuť na sex, vplyvom prirodzených hormonálnych zmien v organizme, môže s pribúdajúcim vekom klesať, ľudia by svoju sexualitu nemali zanedbávať.

Lepšie držanie tela

Rytmické pohyby panvy majú výborný vplyv na chrbticu. Skupiny svalov v dolnej časti chrbta sa uvoľnia, rovnako silné kontrakcie pri orgazme pôsobia ako intenzívna masáž. Nie je nad zdravú „sexuálnu gymnastiku“, ktorá dokáže ľuďom pretiahnuť telo, zvýšiť fyzickú kondíciu a ešte vyplaviť do mozgu „hormóny dobrej nálady“.

Zlepšenie kondície

V priemere spotrebujeme pri milostnom akte asi 200 kalórií. To zodpovedá energetickému obsahu jednej malej čokoládovej tyčinky. Srdce bije rýchlejšie, pulz sa dvíha až na 120 tepov za minútu. Výsledkom je zrýchlenie krvného obehu a zlepšenie srdcovej akcie.

Zníženie krvného tlaku

Hladenie a maznanie má pozitívne účinky na ľudskú psychiku aj krvný tlak. Dochádza totiž k zníženiu hladiny stresového hormónu kortizolu. Výsledkom je menšie riziko srdcového infarktu alebo mozgovej mŕtvice. Petting, napríklad ráno, vás dokáže pozitívne naladiť na celý deň.

Pokojnejší spánok

Po sexuálnych radovánkach spíme hlbšie a uvoľnenejšie ako inokedy. Je to aj vďaka tomu, že pri nežnostiach a maznaní klesá miera stresu.

Udržuje mladosť

Lepšie prijímanie životne dôležitých látok a zníženie hladiny stresových hormónov spôsobujú tento mladistvý efekt. U žien hrá svoju rolu aj estrogén. Môže to odsunúť menopauzu a zabrzdiť proces starnutia buniek.

Pomáha proti bolesti

Mnoho ľudí odmietne roztúženého partnera s tým, že ich bolí hlava. Pritom je to práve sex, ktorý bolesti hlavy odstraňuje, čo sa deje vďaka uvoľnenému endorfínu.